Haber

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Suriye Özel Temsilcisi ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ile Suriye’de siyasi çözüm çabalarını görüştü.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan’ı telefonla aradı.

Görüşmede, Suriyeli mültecilerin inançlı bir şekilde dönüşlerini sağlayacak ve Suriye halkının güvenlik ve istikrarını garanti altına alacak bir siyasi çözüme ulaşmak için harcanan çabaların ele alındığı kaydedildi.

İkilinin bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra ülkeler arasında barış ve güvenliği sağlama çabalarını ele aldığı belirtildi.

2011’den sonra Suriye’de ayaklanmalar başlayınca Suudi Arabistan ile Esad rejimi arasındaki diplomatik ilişkiler kesildi.

Yaklaşık 12 yıl sonra, Suriye’deki Beşar Esad rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal el Mikdad, 12 Nisan’da Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, 2011’den bu yana Suudi Arabistan’dan Dışişleri Bakanlığı düzeyindeki ilk ziyaretini 18 Nisan’da Şam’a gerçekleştirerek Suriye’deki rejimin lideri Beşar Esad ile görüştü.

Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları, 7 Mayıs’ta Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Suriye’nin Birliğe dönüşü konusunda anlaştılar.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da 9 Nisan’da Suriye’deki diplomatik misyonunun faaliyetlerine yeniden başladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu